• Dołącz do nas

Gwiazdnica pospolita- niezwykle smaczna i lubiana przez domowe pupile.

Gwiazdnica pospolita (łac. Stellaria media), to roślina z rodziny goździkowatych, kosmopolityczna (rośnie prawie wszędzie) bardzo pospolita ale niezbyt znana. Niegdyś używana do karmienia zwierząt gospodarskich, później, doceniona z powodu swojej smakowitości i zdrowotności, trafiła na ludzkie stoły i do domowych apteczek.

Gwiazdnica to drobna zielona roślinka z białymi kwiatkami. Może rosnąć niemal cały rok, gdyż lubi chłód, wilgoć i cień, najczęściej są to miesiące wiosenno-jesienne. Tylko silne mrozy mogą zatrzymać jej kwitnienie. Można ją znależć niemal wszędzie, od zarośli, po ogródki, lasy, brzegi rzek i jezior, ciemne i chłodne miejsca. Dobrze rośnie nawet w donicach kwiatowych na tarasach i balkonach.

Stosowana niegdyś na niemal każdą przypadłość- od bólu stawów po choroby płuc, od ran i otarć po choroby serca, w Polsce nadal uznawana jest za zwykły natrętny chwast w ogrodzie. A niestety nie każdy wie, że roślinka ta wyjątkowo jest uwielbiana  przez naszych małych pupili domowych. Papugi i mniejsze ptaszki egzotyczne wręcz trzesą się na widok gwiazdnicy w miseczce, jest też smakołykiem lubianym przez świnki morskie, króliki i inne gryzonie.

Gwiazdnica posiada wiele cennych witamin A, C i E oraz minerały- m.in. fosfor, wapń, krzem, mangan, sód, jod, selen, żelazo, magnez, miedź, potas.

Najbardziej uwielbiane przez papugi są małe białe kwiatki gwiazdnicy oraz soczyste małe listki. Gryzonie i zajęczaki pochłaniają ją w wersji świeżej. W wersji suszonej można ją już kupić u producentów ziół dla zwierząt.

 

 

Udostępnij: 
Zdjecie główne w treści?: 
Tak