• Dołącz do nas

24 kwietnia- Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji / Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych

Małpki, szczury, króliki, myszy, świnki morskie...

Dziś, 24 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji / Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych (NDLA, z ang. World Day for Laboratory Animals). Święto to uznawane jest przez ONZ za dzień upamiętnienia zwierząt laboratoryjnych. Powstał w 1979 roku przez brytyjskie National Anti- Vivisection Society- to najstarsza na świecie organizacja walcząca o zakaz używania zwierząt w celach naukowych.

 Przypomnijmy, iż wiwisekcja to zabieg operacyjny wykonywany na żywym zwierzęciu w celach badawczych. To działanie eksperymentacyjne, które obejmuje m.in.zatruwanie organizmu, zaszczepianiu chorób, podawaniu leków, pobieraniu tkanek i wielu innych okrucieństw na żywym organiźmie.

Tego dnia obrońcy zwierząt, zwracają szczególną uwagę na los zwierząt w laboratoriach i sprzeciwiają się ich obecności w celach badawczych. Stowarzyszenia i fundacje szukają domów tymczasowych i stałych dla zwierząt odebranych z laboratoriów, aby uchronić je niekiedy przed śmiercią. 

Jak my możemy wesprzeć walkę z wiwisekcją? Nie kupujmy produktów od firm które testują na zwierzętach! Szampony, tusze do rzęs, kremy...Tak łatwo w dzisiejszych czasach znaleźć w internecie listę firm testujących swoje produkty na zwierzętach. Znając ich nazwy, nie wybierając ich,  walczymy z dalszym okrucieństwem wobec bezbronnych zwierząt.

 

 

 

 

Udostępnij: 
Zdjecie główne w treści?: 
Tak