• Dołącz do nas

23.maja Światowy Dzień Żółwia

23.maja obchodzny jest Międzynarodowy Dzień Żółwia. Pierwszy raz obchodzono to święto 19 lat temu z inicjatywy organizacji pozarządowej American Tortoise Rescue która ratuje, leczy i chroni żółwie oraz ich siedliska bytowania.  W Polsce Światowy Dzień Żółwia organizowany jest od 10 lat a rozpowszechnione zostało przez Stowarzyszenie Krakowscy Żółwiarze. 

Oto kilka ciekawostek z życia żółwia:

-to najstarsza grupa gadów współcześnie żyjących (ok. 255 milionów lat).

-są jajorodne a jaja samica składa w ziemi bądź piasku.

-zasiedlają prawie każdy kontynet. W Europie występują głównie na południu.

-w Polsce jedynym gatunkiem żółwia żyjącego na wolności to żółw błotny.

-żyją w wodach słodkich i slonych oraz na lądzie.

-są przeważnie drapieżnikami.

-większość gatunków jest długowieczna.

-u gatunków wodnych pancerz jest zazwyczaj płaski i miękki, lądowe mają na ogół bardziej wypukły i twardy.

-nie mają zębów (posiadają listwy rogowe).

Celem Międzynarodowego Dnia Żółwia jest zwrócenie uwagi na te piękne i zagrożone wiginięciem gady. Organizacje pro zwierzęce i ekologiczne donoszą, iż przez niszczenie naturlanych siedlisk, łowiectwo, rybołustwo oraz szereg złych poczynań ludzi, w ciągu najbliższego pół wieku, żołwie czeka wyginięcie. Kupowane dla zabawy, trzymane w nieodpowiednich warunkach w domu, nieleczone, skazane na ciche cierpienie...Niestety od wielu wielu lat pokutuje mit, iż żółwia można trzymać na gołej podłodze i karmić sałatą... Tymczasem prawidłowe utrzymanie tego zwierzęcia wymaga na początku sporego wkładu finansowego, a odpowiednia dieta i profesjonalny sprzęt to rzadkość. Dlatego tego dnia organizowane są w naszym kraju w wybranych specjalistycznych lecznicach weterynaryjnych, spotkania edukacyjne, gdzie można porozmawiać z fachowacmi n.t utrzymania, diety, leczenia, ewentualnych chorób żółwia. Dowiedzieć się, przed zakupem, czy jesteśmy w ogóle w stanie w sposób profesjonalny i odpowiedzialny hodować żółwia w domu. Dla właścicieli tych gadów czekają extra zniżki i wiele badań profesjonalonych jak badania rtg, badania krwi, mierzenie i ważenie i wiele innych.

Jak wspomóc ochronę żółwia? Kilka wskazówek:

-nie kupuj żółwia od niewiadomo kogo. Kupując gdzieś na targu, wspomagasz nielegalny odłów żółwia z naturalnego siedliska.

-jeśli zauważysz coś niepokojącego (nielegalny handel, zraniony żółw etc.), chociażby w sklepie zoologicznym, u znajomych- reaguj!( stowarzyszenia,organizacje pro zwierzęce, straż miejska, policja).

-nigdy przenigdy nie zabieraj żółwia żyjącego na wolności, w przypadku widocznej choroby, zranienia- reaguj i wezwij pomoc!

-masz w domu żółwia i zaczęło cię coś niepokoić? Nie czekaj, jedź do weterynarza. Zorientuj się, gdzie jest najbliższa lecznica z weterynarzem, który zna się na zwierzętach egzotycznych.

 

Na zdjęciu- 150 letni żółw, mieszkający w ZSL LONDON ZOO.

 

 

Udostępnij: 
Zdjecie główne w treści?: 
Tak