23.maja obchodzny jest Międzynarodowy Dzień Żółwia. Pierwszy raz obchodzono to święto 19 lat temu z inicjatywy organizacji pozarządowej American Tortoise Rescue która ratuje, leczy i chroni żółwie oraz ich siedliska bytowania. W Polsce Światowy Dzień Żółwia organizowany jest od 10 lat a rozpowszechnione zostało przez Stowarzyszenie Krakowscy Żółwiarze.
Oto kilka ciekawostek z życia żółwia:
-to najstarsza grupa gadów współcześnie żyjących (ok. 255 milionów lat).
-są jajorodne a jaja samica składa w ziemi bądź piasku.
-zasiedlają prawie każdy kontynet. W Europie występują głównie na południu.
-w Polsce jedynym gatunkiem żółwia żyjącego na wolności to żółw błotny.
-żyją w wodach słodkich i slonych oraz na lądzie.
-są przeważnie drapieżnikami.
-większość gatunków jest długowieczna.
-u gatunków wodnych pancerz jest zazwyczaj płaski i miękki, lądowe mają na ogół bardziej wypukły i twardy.
-nie mają zębów (posiadają listwy rogowe).
Celem Międzynarodowego Dnia Żółwia jest zwrócenie uwagi na te piękne i zagrożone wiginięciem gady. Organizacje pro zwierzęce i ekologiczne donoszą, iż przez niszczenie naturlanych siedlisk, łowiectwo, rybołustwo oraz szereg złych poczynań ludzi, w ciągu najbliższego pół wieku, żołwie czeka wyginięcie. Kupowane dla zabawy, trzymane w nieodpowiednich warunkach w domu, nieleczone, skazane na ciche cierpienie...Niestety od wielu wielu lat pokutuje mit, iż żółwia można trzymać na gołej podłodze i karmić sałatą... Tymczasem prawidłowe utrzymanie tego zwierzęcia wymaga na początku sporego wkładu finansowego, a odpowiednia dieta i profesjonalny sprzęt to rzadkość. Dlatego tego dnia organizowane są w naszym kraju w wybranych specjalistycznych lecznicach weterynaryjnych, spotkania edukacyjne, gdzie można porozmawiać z fachowacmi n.t utrzymania, diety, leczenia, ewentualnych chorób żółwia. Dowiedzieć się, przed zakupem, czy jesteśmy w ogóle w stanie w sposób profesjonalny i odpowiedzialny hodować żółwia w domu. Dla właścicieli tych gadów czekają extra zniżki i wiele badań profesjonalonych jak badania rtg, badania krwi, mierzenie i ważenie i wiele innych.
Jak wspomóc ochronę żółwia? Kilka wskazówek:
-nie kupuj żółwia od niewiadomo kogo. Kupując gdzieś na targu, wspomagasz nielegalny odłów żółwia z naturalnego siedliska.
-jeśli zauważysz coś niepokojącego (nielegalny handel, zraniony żółw etc.), chociażby w sklepie zoologicznym, u znajomych- reaguj!( stowarzyszenia,organizacje pro zwierzęce, straż miejska, policja).
-nigdy przenigdy nie zabieraj żółwia żyjącego na wolności, w przypadku widocznej choroby, zranienia- reaguj i wezwij pomoc!
-masz w domu żółwia i zaczęło cię coś niepokoić? Nie czekaj, jedź do weterynarza. Zorientuj się, gdzie jest najbliższa lecznica z weterynarzem, który zna się na zwierzętach egzotycznych.
Na zdjęciu- 150 letni żółw, mieszkający w ZSL LONDON ZOO.