• Dołącz do nas

SUSZKI ziołowe, warzywne i owocowe w diecie małych gryzoni i królików

Zioła. Wszyscy znamy ich dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Nie wszyscy jednak wiedzą, jaką ważną rolę spełniają w żywieniu małych zwierząt domowych, m.in kawii, królików, szczurów czy szynszyli. 

Oregano, bazylia, mięta, pietruszka, tymianek, melisa, mięta, mniszek, kwiatki nagietka, koniczyna, koperek...można by było wymieniać bez końca. Jedne działają na wzdęcia (.m.in.krwawnik, koper, pietruszka), inne moczopędnie (.np.mniszek lekarski), a jeszcze inne pomagają na stres ( np. rumianek, mięta). 

Niektóre źródła podają, iż zielone i suszone zioła można podawać bez ograniczeń, ale tylko przy zapewnieniu różnych mieszanek ziół na raz, inne artykuły zalecają stosowanie suszek raz na 2-3 dni dla urozmaicenia diety bądź leczniczo. Inne doniesienia mówią o wstrzymaniu się bądź zminimalizowaniu podawania ziół bogatych w wapń dla zwierząt mających problemy z układem moczowym (np. pietruszka, która tak, zawiera dużo wapnia ale działa również moczopędnie i oczyszczająco. ). Prawda zapewne leży gdzieś po środku. Są zwierzęta takie jak kosztaniczki, które powinny się wystrzegać niektórych suszek z powodu zbyt wysokiej zawartości cukru (zwłaszacza suszki owocowe), szynszyle również nie powinny codziennie dostawać niektórych suszonych warzyw i owoców (ryzyko działania przeczyszczającego na bardzo wrażliwy układ pokarmowy tych gryzoni). 

Na rynku jest pare znanych firm specjalizujących się w doborze odpowiednich ziół dla danego gatunku, oraz suszonych warzyw i owoców- jako urozmaicenie diety bądź nagroda. Suszone owoce można podawać zwierzętom jako przysmak 2-3 razy na tydzień. Co do ziół, wyżej wymieniłam opinie, i zalecam, aby przed podaniem mieszanki bądź konkretnego ziółka, wczytać się w informacje dostępne na opakowaniu, ile i kiedy możemy go podawać bądź skonsulotwać się z lekarzem weterynarii. Jedno jest pewne- suszone zioła w diecie naszych pupili stanowią istotną część diety wszystkich gryzoni i królików. Wzmacniają odporność organizmu, leczą, łagodzą napięcia, pomagają wrócić do zdrowia choćby po przebytej antybiotykoterapii, korzystnie wpływają na okrywę włosową a także po prostu urozmaicają diete naszych podopiecznych. A suszone warzywa i owoce będą również doskonałym dodatkiem w menu naszych pupili.

To co? Wywalamy niezdrowe kolby i wapienka smakowe zastępując je zdrowymi i smacznymi suszkami? Na zdrowie!

Udostępnij: 
Zdjecie główne w treści?: 
Tak