• Dołącz do nas

Rzekotka żabia (Phrynohyas resinifictrix)

Zwana również Rzekotką Żabią lub Arlekinem. Pochodzi z Ameryki Południowej: Brazylia, Ekwador. Potoczną nazwę Arlekin zawdzięcza swojemu bardzo ciekawemu ubarwieniu. Młode osobniki są ozdobione biało-czarnymi, bardzo kontrastowymi plamami.

  Długo naukowcy nie mogli dojść do porozumienia co ma na celu taki zestaw kolorów. Czy jest to ostrzeżenie  dla drapieżników  " .. nie jestem smaczna ... " , czy to zwykły kamuflaż ?  Jeśli tak, to do czego upodabnia młode rzekotki, wysoko w koronach drzew? Okazało się, że to kamuflaż, który upodabnia te śliczne płazy do ptasich odchodów. To tłumaczy fakt częstego przesiadywania w ciągu dnia na wierzchnich stronach liści, bez najmniejszych obaw o swoje życie. Wyczekują nadejścia nocy, aby rozpocząć polowanie. Szczególnie u młodych osobników, wzór jest bardzo wyraźny, a rysunek na oczach  przypomina krzyż celtycki, który z wiekiem staje się mniej widoczny.
Arlekiny osiągają długość ok 8 cm. Dość łatwo adaptują się do warunków w terrarium, które ze względu na warunki, jakie musimy zapewnić, powinno być zbudowane ze szkła i mieć orientację wertykalną. Musi mieć dużą wilgotność rzędu 75-90 %, którą utrzymujemy przez częste zraszanie miękką wodą i posiadać bardzo dużo roślin zielonych o dużych liściach. Należy również zapewnić oświetlenie UVA i UVB.
Promieniowanie  UVB utrzymujemy na poziomie 2%. Zmiany dzień-noc ustawiamy średnio co 12 godzin. Karmienie nie sprawi nam problemów. Rzekotki te chętnie polują na świerszcze, muszki bezskrzydłe i inne owady, które co dwa karmienia należy posypać specjalną mieszanką witaminową. Należy pamiętać, że  naturalne menu tych płazów składa się z tysięcy gatunków owadów, więc różnorodność pokarmu podawanego w terrariach powinna być jak największa.

Nasz arlekin w naturze rozmnaża się w czasie pory deszczowej. Jaja są składane w wodzie nagromadzonej w dziuplach, zagłębieniach drzew i w bromeliach, licznie porastających ich ojczyste lasy. Samica może złożyć nawet 2200 jaj.
W warunkach terraryjnych należy sztucznie stworzyć  porę deszczową, przez podniesienie wilgotności nawet do 100%. Robimy to przez bardzo częste spryskiwanie całego zbiornika wodą i pogłębienie basenu. Dla 5- 6 osobników minimum socjalne stanowi terrarium, o wymiarach 60x60x120 (szer x gł x wys).

O roślinność do naszego prywatnego kawałka Lasu Deszczowego również nie jest trudno. Idealnie nadają się do tego wszystkie bromelie, różne gatunki philodendronów, wszelkich gatunków storczyków, które wymagają podobnych warunków, paproci takich jak  Asplenium, wszelkie bluszcze i inne rośliny pnące.  Należy tylko zwrócić uwagę, aby owady karmowe, takie jak świerszcze nie jadły tych roślin, ponieważ większość z nich jest szkodliwa a często wręcz trująca i może to odbić się na zdrowiu naszych płazów. Bardzo ważną sprawą jest częsta wymiana wody w basenie i zraszanie czystą, odstaną wodą, najlepiej z filtra odwróconej osmozy. Woda z takiego filtra ma jedną podstawową zaletę: jest to całkowicie czystą, wręcz jałową, która jest wolna od chloru i po odparowaniu nie zostawia plam na szybach. Ponieważ płazy bardzo dużo wody wchłaniają bezpośrednio przez skórę, brak wszelkich zanieczyszczeń jest kluczowy w hodowli.

Jeśli chodzi o podłoże, to idealnie nadaje się mielony kokos, który dzięki kwaśnemu odczynowi hamuje rozwój grzybów i pleśni, którym temperatura i wilgotność bardzo sprzyja. Często stosuje się wentylatory, które pomagają w cyrkulacji powietrza wewnątrz terrarium.
Trzeba też pamiętać o wyjmowaniu odchodów i wszystkich organicznych odpadków po karmieniu. Nie można używać nawozów do kwiatów, itp
Zaznaczam, że jest to tylko namiastka podstawowych wiadomości na temat tych pięknych rzekotek. Aby zapewnić im dobre warunki życia, należy się jeszcze mocniej zagłębić w fascynujący świat tych płazów, a na pewno będziemy  mogli się długo cieszyć naszymi czarno-białymi towarzyszami, i zostaniemy obdarowani  wspaniałym i licznym  potomstwem.

Cały tekst jest pisany w oparciu o własne doświadczenia  w mojej domowej hodowli.

Jest to moja pasja od wielu lat i z doświadczenia wiem, że nie jest to łatwe hobby. Płazy są szczególnie delikatnymi zwierzętami i kiedy widać, że coś jest nie tak, jak powinno być z naszymi ulubieńcami, zwykle jest zbyt późno na ratunek. W sklepach zoologicznych, zwierzęta są sprzedawane każdemu, lecz nie każdy potrafi im stworzyć odpowiednie warunki i bardzo często nie ma ich dobrze opisanych w książkach. W terrarystykę należy się zagłębiać ostrożnie, stopniowo i powoli. Pamiętajmy że chodzi o żywe zwierzęta. Tu nie ma miejsca na próby i błędy.

Dziękujemy autorowi ,Robertowi Wieldzykowi za udostępnienie artykułu i zdjęć.  Więcej zdjęć autora , mogą Państwo obejżeć na www.robertwieldzyk.pl

Udostępnij: 
Zdjecie główne w treści?: 
Tak