• Dołącz do nas

Niezwykłe nazwy zwierząt czyli.. Maskonur zwyczajny /,,Braciszek Arktyczny,,

Dziś w naszym cyklu o niezwykłych nazwach zwierząt- Maskonur zwyczajny! Symbol Islandii. Niewielkich rozmiarów wodny ptak (dł.do ok 30 cm, waga od 300 do 650 gr.) z rodziny alk (Alcidae), zamieszkujący wybrzeża półkuli północnej, m.in. Grenlandii, Islandii, Skandynawii a także Wyspy Brytyjskie oraz Amerykę Północną. Jego łacińska nazwa to fratercula arctica co po polsku daje nam przesympatyczną nazwę Braciszek Arktyczny. Można spotkać też nazwy- Lundi, ,,pingwiny Arktyki,, ,,papuga północy,, ,lub ,,morska papuga,,( zapewne dzięki kolorowemu dziobowi i czerwonym nogom), oraz ,,morski klaun,, (nazwa pije do jego nietuzinkowego zabawnego wyglądu i sposobu poruszania się) a także ,,morski bałwan,,. Nam jednak do gustu przypadła urocza nazwa Braciszek Arktyczny :)

Dzieci mogą go kojarzyć ze znanej bajki o pingwinach, ale nie, nic bardziej mylnego- nasz Braciszek nie jest pingwinem, choć bardzo do niego podobny, lata na dość spore odległości i ma charakterystyczny dziub. Dzięki jego niezwykłej budowie, może przenosić do gniazda nawet po kilka ryb jednocześnie. Jest doskonałymi nurkiem! A jaja składają w..norze, którą wcześniej ,,kopią,, swoimi łapami i dziobem :) Potomstwem zajmuje się i mama i tata.

W niektórych miejscach Islandii Maskonury stanowią nadal..przysmak w lokalnych restauracjach..

Starodawne wierzenia mówią, iż Maskonury to powracający na ląd marynarze i rybacy, którzy zginęli na morzu.. Może coś w tym jest.. Spójrzcie, czy te ptaki nie mają w sobie czegoś magicznego?....

Udostępnij: 
Zdjecie główne w treści?: 
Tak