• Dołącz do nas

Co na dno ptasiej klatki?

Często właściciele ptaków, zastanawiają się, co położyć na dno klatki swojego pupila. Często nie zastanawiając się lub się nie znając, zdają się na wiedzę lub niewiedzę sprzedawcy w sklepie.

Dziś podpowiemy Wam co można a czego nie można stosować na dno woliery, aby nie zaszkodzić naszym ptakom.

Wybierając podłoże, kierujmy się bezpieczeństwem (połknięcie, źródło drobnoustrojów), pomyślmy, czy łatwo będzie nam sprzątać, oraz- pamiętajmy o charakterze (jeżeli już znamy) naszego paputa lub innego ptaszka- czy lubi on schodzić na dno, czy lubi szarpać, kopać a może połykać skubane elementy.

Papier, ręczniki papierowe:

Musi być czysty, bez nadruku (gazety nie-niebezpieczna farba drukarska). Bardzo łatwo i szybko wymienia się, można obserwować jak wyglądają odchody ptaka (nagła zmiana konsystencji to dla nas bardzo ważna wskazówka dot.zdrowia ptaka).

Ręcznik papierowy też się sprawdza, ale trzeba go dużo użyć i często wymieniać.

Piasek:

Najlepiej bez zapachowy (chodzi o te ,,pomarańczowe,, i inne owocowe- sztucznie aromatyzowane, mają intensywny zapach), może być anyżowy (olejek ładnie pachnie i zapobiega rozwojowi bakterii-ale tylko gdy jest wymieniany ok 2 razy na tydzień), z muszelkami- dla mocnych kości i ładnych piór, wspomaga trawienie.

Nie używamy piasku z piaskownic, wykopanego gdzieś na działce (zanieczyszczenia głownie odzwierzęce ), prażenie go samemu w piekarniku nie spowoduje oczyszczenia piasku. Kupne piaski są o tyle bezpieczne, iż są płukane, suszone i często jeszcze raz przesiewane.

Musimy liczyć się z rozsypywaniem piasku wokół klatki, chyba, że nam to nie przeszkadza (mnie osobiście nie i tak trzeba przy ptakach non stop zamiatać :))

Żwirek dla kotów:

Chłonne żwirki do kuwet mogą spowodować po połknięciu nawet śmierć naszego pupila!

Kawałki drewna, granulaty drewniane, trociny :

Również jak żwirek, są bardzo chłonne, jeżeli nasz ptak lubi gryźć i połykać podłoże z klatki, zrezygnujmy z drewnianych podłoży lub granulatów- połknięty brykiet lub drewno może doprowadzić do śmierci ptaka. Drewno połączone z wodą i odchodami bardzo szybko zamienia się w siedlisko grzybów i bakterii. Zamoczone podczas częstych kąpieli, trzeba je natychmiast wymieniać, co również jest czasochłonne i ciężkie, mokry granulat sporo waży).

Trociny się pylą, zamoczone również są świetną pożywką dla grzybów i bakteri, wysypują się kuwety.

 

Niektórzy stosują mixy-np. papier + trochę piasku. Piasek + trochę drewienka. Wszystko zależy od naszego pupila- czy gryzie podłoże czy połyka wyskubane elementy, czy lubi kopać, a może w ogóle nie schodzi na dno klatki? Obserwujmy, wtedy będziemy mogli dobrać i dla nas i dla naszego ptaszka najlepszy wariant.

Podsumowując- najlepiej sprawdzającym się i bezpiecznym podłożem do klatek jest zwykły, czysty papier. Gdy nasz ptak lubi schodzić i skubać podłoże, musimy liczyć się z częstą jego wymianą, ale czego nie robi się dla naszego kochanego ptaszora, prawda? :-)

 

 

 

Udostępnij: 
Zdjecie główne w treści?: 
Tak